Foto: Domen Stanič

Varuhi divjega petelina

Številčnost divjega petelina v Sloveniji redno spremljamo že od leta 1999. Divji petelin je zelo občutljiv na motnje in nemir znotraj svojega habitata, zato za uspešno varstvo samo štetje ni dovolj. Pri tako občutljivih vrstah kot je divji petelin je treba spremljati gnezdišča in pravočasno prepoznati motnje, ki bi lahko negativno vplivale na njegov gnezditveni uspeh. Če se pojavijo težave na gnezdišču in je vrsta v času paritve in gnezdenja vznemirjena, lahko vrsta več let opusti gnezdenje, zato je zelo pomembno, da vsako leto preverjamo uspešnost gnezditve.


CILJ: Akcija Varuhi divjega ima enostaven cilj – preverjanje uspešnosti gnezditve in prepoznavanje gnezdišč, ki so v težavah. Uspešnost gnezditve preverjamo na večini gnezdišč v Sloveniji. V naslednjem koraku prepoznamo morebitne motnje, ki lahko vplivajo na opustitev gnezdenja. Z akcijo Varuhi divjega petelina želimo prepoznati in omejiti motnje, ki negativno vplivajo na gnezdenje vrste in tako zagotoviti učinkovito varstvo divjega petelina v Sloveniji.

INDIVIDUALNI PRISTOP: Pri tako velikih in redkih vrstah, kot je divji petelin, je možen individualni pristop, saj je rastišč in gnezdišč malo in jih dobro poznamo. Za uspešno spremljanje gnezditve divjega petelina je potrebnega veliko časa, še posebej, če želimo na terenu ostati nemoteči za vrsto. Individualni pristop omogoča natančno spoznavanje terena in je daleč najbolj učinkovit z vidika ugotavljanja stanja na terenu. Možen pa je samo ob vključevanju velikega števila ljudi, ki so pripravljeni temu nameniti čas. Vsak od varuhov na terenu pod mentorstvom izkušenih popisovalcev pridobi potrebno znanje za spremljanje izbranega gnezdišča, ki ga po tem lahko tudi samostojno uspešno izvede. . Prisotnost divjega petelina na gnezdiščih in njen gnezditveni uspeh preverjamo vsako leto in veseli smo, kadar gnezdišče dobi kljukico, saj to pomeni, da je tam vse v najlepšem redu.
SODELUJE LAHKO VSAK: Spremljanje uspešnosti gnezdišč divjega petelina je srednje zahtevno, zato se lahko priključi skoraj vsak. Hitro se boste priučili, kako zaznati oglašanje divjega petelina in uspešno speljanih mladičev. Popis je srednje zahteven in obsega nekaj dnevnih obiskov v zgodnjih jutranjih urah, v pomladanskem času. Če se želite priključiti Varuhom divjega petelina, svojo namero sporočite koordinatorju: